Bakan Şimşek’in “asgari ücret düşük değil” açıklamasına Özgür Özel’den cevap: Geçim yoksa seçim var

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Türkiye’de asgari ücret düşük değildir” sözlerine de erken seçim yanıtıyla cevap verdi. Özel, “Eğer geçim yoksa, seçim vardır, geçim olmazsa seçim olacaktır. Sesimizi duymayana o sesi duyururuz” dedi.

TIKLAYIN – Mehmet Şimşek: Vergilendirilmeyen alanlardan vergi almak istiyoruz; Türkiye’de asgari ücret düşük değil

Siyasetteki normalleşme süreci kapsamında CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe’nin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yaptığı birebir görüşmelerde, vatandaşların asgari ücrete ve emekli maaşlarına zam beklentisi gündeme getirilmişti.

Özel’in çağrısıyla dün Gebze’de ‘Geçinemiyoruz’ mitingi düzenlenmiş, mitingin ardından da Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek bugün, “Türkiye’de asgari ücret düşük değildir. Biz AK Parti hükümetleri döneminde asgari ücreti büyümenin üzerinde arttırmışız” ifadelerini kullanmıştı.

TIKLAYIN – Özgür Özel: Gri listeden çıkmak övünç meselesi değil, üç yıldır bu güzel memleketi orada tutmak utanç meselesi

Bakan Şimşek’in asgari ücrete ilişkin sözlerine, CHP Genel Başkanı Özel’den sert tepki geldi. Özel, Aydın’da katıldığı programda Şimşek’in asgari ücret çıkışına, “Eğer geçim yoksa, seçim vardır” sözleriyle yanıt verdi. Bakan Şimşek’in sözlerine ‘Haddinizi bilin’ diyerek tepki gösteren Özel, CHP iktidarında halkın alım gücünün 10 kat artırılacağı sözünü de verdi, şunları söyledi:

“Dün Gebze’de büyük bir emek mitingi yaptık. Meydanda emekçiler, emekliler, esnaf ve çiftçiler vardı. Hep birlikte haykırdık. Geçinemiyoruz dedik. Eğer geçinemiyorsak sesimizi duyun. Asgari ücrete enflasyon zammını yapın. En düşük emekli maaşını 10 bin lira olmaktan çıkarın, asgari ücrete eşitleyin. Çiftçinin desteklemelerini ödeyin, artırın, taban fiyatları yeniden belirleyin. Borçlarının faizini silin. Taksitlendirin. Bunun için aradığınız kaynağı da vergide, adalette bulabilirsiniz dedik.

“Bu hükümetin vicdanı asgari ücretin de altında”

Sesimizi duyup da asgari ücrete zam yapacak olan, emekli maaşını arttıracak olan Mehmet Şimşek bugün şöyle buyurmuş. ‘Türkiye’de asgari ücret düşük değil’ demiş. ‘Endonezya’dan, Tayland’dan, Şili’den, Kolombiya’dan yüksek’ demiş. Gerçekten bunları okuyunca ben ona ‘Hans geliyor. Didim’de tatil yapıyor emekli maaşıyla. Bizim Hasan amca marketin önünden geçemiyor. Kasabın içine giremiyor’ diyorum. O bana ‘Endonezya’dan, Şili’den yükseğiz’ diyor. Bakın Türkiye’de asgari ücretin yüksek olduğu bir tek değer var. Türkiye’nin asgari ücreti sadece bunların vicdanında yüksek. Bu hükümetin vicdanı asgari ücretin de altındadır. Türkiye’nin en zengin yüzde 20’si gelirin yüzde 81’ini alacak, en yoksul yüzde 20’si yüzde 0,5 alacak. Yani bir tarafta İspanya, Danimarka, Norveç, İsveç konforu yaşanacak. Ey Mehmet Şimşek! Benim Tayland’dan örnek alacak, Endonezya’dan yüksek alıyorum diye tatmin olacak çalışanım da emeklim de yok. Haddinizi bilin, hakkımızı verin. Söke söke alacağız.

“Bu iktidarı er ya da geç yapılacak ilk seçimde mutlaka götüreceğiz”

Dün Gebze’den bir ses yükseldi ‘Geçinemiyoruz’ diye. Biz de dedik ki hükümet bu sesi duy. Eğer geçim yoksa, seçim vardır, geçim olmazsa seçim olacaktır. Sesimizi duymayana o sesi duyururuz. Ama inat ederlerse hep birlikte büyük bir mücadele vereceğiz. Bu iktidarı er ya da geç yapılacak ilk seçimde mutlaka götüreceğiz.

“Satın alma gücünüzü 10 katına çıkaracağız”

Erken seçim için 360 milletvekili bizde yok, muhalefette yok. Biz isteyince erken seçim olmuyor ama siz isteyince olur, halk isteyince olur. Millet erken seçim diyorsa mutlaka sandık gelir, iktidar değişir. Size söz veriyorum. Yapılacak ilk seçimlerde CHP’yi iktidara taşıyacağız. Söz veriyorum. Yapacağız bir kez daha ülkeyi kurtarmak, demokrasiyi kurmaktır. Bir kez daha halkı feda olmaktan, kul köle olmaktan, açlıktan, yokluktan, yoksulluktan kurtarmaktır. Bu halkı vatandaş görmek, eşit görmek onlara en iyi hizmeti vermektir. Söz veriyoruz ki iktidarımızda bu ülke Atatürk’ün gösterdiği yöne ilerleyecek. Avrupa Birliği ile tabii olacak. Vize sıkıntısı kalmayacak. Onlar gibi paradan altı sıfır atıp hem maaşlardan hem fiyatlardan sıfırlatmayacağız. 10 yıl içinde maaşlardan değil, fiyatlardan birer sıfır atacağız. Sizin satın alma gücünüzü 10 katına çıkaracağız. Söz veriyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x