Ünlü ekonomist “Bu tarihten önce dolar alanlar köşeyi dönecek” dedi: Doların 40 liraya fırlayacağı günü açıkladı

Türkiye’de son yıllarda sürdürülen akıl dışı ekonomik politikalar ülkeyi derin bir enflasyon ve yoksulluk bataklığına sürüklerken, para politikalarında AKP’nin bir enstrümanı haline gelen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 28 Mayıs sonrası yeni kadrosu ile kabuk değiştirmiş ve 180 derece farklı bir ekonomik anlayışa geçmişti.

Ekonominin başına getirilen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanlığına atanan Hafize Gaye Erkan, her fırsatta geçmiş yıllarda yapıldığı gibi artık kura müdahale edilmeyeceğini belirtmiş olsa da, Prof. Dr. Oğuz Oyan yeni ekonomik kadronun da kuru baskılamak için arka kapı müdahaleleri yapmaya devam ettiğini belirtti ve Türkiye’yi bekleyen kur krizi hakkında milyonlarca yatırımcıya tarih verdi.

ÇOK KISA SÜREDE YUKARI FIRLAYACAK

Ünlü profesör, AKP’nin 14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta yapılan seçimler için yaz aylarında seçim ekonomisi başlattığını ve çok sert bir şekilde kuru baskıladığını belirterek, aylarca baskılanan dolar kurunun 28 Mayıs’taki seçimlerin ardından serbest bırakılarak yalnızca bir ayda yüzde 30 değer kazandığını ve 6 lira birden yükseldiğini ifade etti.

“BU TARİHTEN ÖNCE DOLAR ALANLAR KÖŞEYİ DÖNECEK”

Dolar kurunda son aylarda yaşanan yükselişin aylık bazda yaklaşık yüzde 2 olduğunu belirten Oyan, TCMB’nin piyasalara yönelik baskısının şu anda düşük bir seviyede tutulduğunu ancak 31 Mart’a doğru kur üzerindeki baskının giderek yükseleceğini belirtti.

Dolar/TL paritesi üzerinde yaşanacak baskı ve Merkez Bankası’nın yeni müdahaleleri ise, tıpkı geçtiğimiz yıl yaşanana benzer bir kur krizine neden olacak.

Uzman isme göre 2024’ün ilk günleri itibarıyla piyasalara yönelik baskının artabileceğine ve her türlü döviz talebi yaratabilecek işleme yeni kısıtlamalar getirileceği belirtilirken, 31 Mart seçimlerinin ardından döviz kurunda yeniden bir şok etkisi yaşanması kaçınılmaz gözüküyor.

“SEÇİME DOĞRU DÖVİZ ÜZERİNDE BASKI ARTACAK”

Oyan, yaşanması muhtemel tablo için “Nebati ve Kavcıoğlu döneminde çok basılanmıştı ve 28 mayıs sonrası o baskı biraz gevşetildi ve dolar bir ay içerisinde yüzde 30 değer kazandı. Haziran ayında yalnızca 6 lira birden yükseldi. Şu anda daha hafif bir baskı var ama seçime doğru bu arka kapı müdahaleleri artacaktır. Haliyle 31 Mart sonrası dolar tıpkı bu seçimlerde olduğu gibi yeniden çok sert bir yükseliş yaşayacaktır.” ifadelerini kullanırken, seçim öncesi dolar tarafında pozisyon alanların büyük bir getiri sağlayacağına dikkat çekti.

Dolar kurunda yaşanan baskının 2023 yılını 30 lira seviyelerinde kapatmak amacıyla yapıldığını aktaran ünlü ekonomist, “Dolar için yıl sonu 30 lira tahmini yapılabilir ancak daha sonra hafif hızlanacak ve seçim sonrası giderek yükselen bir dolar/TL paritesi göreceğiz. Seçime kadar baskılayacaklar, sonrasında serbest bırakılarak rekor kıracak” dedi.

DOLAR 2024 YILINI 40 LİRANIN ÜZERİNDE KAPATIR

OVP’de 2024 yılı için ortalama kur olarak 36 liranın belirlendiğine dikkat çeken Oyan, S&P Global’in Türkiye’ye yönelik 2024 yılı sonunda 40 liralık dolar kuru beklentisinin ise oldukça muhtemel olduğunu hatırlattı ve bu yükselişin önemli bir bölümünün 31 Mart sonrasında baskılanan kur nedeniyle yaşanacağını hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x