Yerli BOYGA’nın ilk ihracı Afrika’ya

Aydın Hasan – STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Türkiye’de öncüsü olduğu taktik mini İHA alanında bir ihracat başarısı daha yakaladı. Havan Mühimmatı Taşıyan Döner Kanatlı İnsansız Hava Aracı (İHA) BOYGA’nın ilk uluslararası kullanıcısı, Afrika kıtasından bir ülke oldu. İHA’nın dış satımıyla ilgili sözleşmenin imzalandığı, teslimatların bu yıl içinde tamamlancağı belirtildi. TSK’nın envanterine 2022 yılında giren BOYGA, özellikle Irak ile Suriye’nin kuzeyindeki özel operasyonlarda önemli başarılara imza attı. BOYGA, bu yıl çok uluslu icra edilen EFES-2024 Tatbikatı’nda da görev almış ve belirlenen hedefleri tam isabetle vurmuştu. 

KARGU 10 ülkeye satıldı 

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, STM’nin ileri mühendislik kabiliyetleri ile geliştirdiği Taktik Mini İHA ailesinin uluslararası arenada da öncü olduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu: 

“Döner kanatlı milli vurucu İHA’mız KARGU’yu 2018’de TSK envanterine kattık ve bugüne kadar 10’dan fazla ülkeye ihraç ettik. Ardından ailemizin gözcü üyesi TOGAN’ı iki yıl önce ordumuzun hizmetine sunduk akabinde, iki Afrika ülkesine ihracatını gerçekleştirdik. Son olarak sabit kanatlı vurucu İHA’mız ALPAGU’nun da 2023’te ilk ihracatına imza attık. Tüm bu başarılardan sonra, ordumuzun envanterine kazandırdığımız BOYGA’nın da ilk uluslararası satışını bir Afrika ülkesine yapmış bulunuyoruz. Böylece sahada kendini kanıtlayan taktik mini İHA ailemizin tüm üyelerini ihraç ederek önemli bir başarı sağladık. Sahada sürpriz etki yaratan ve etkili olan İHA’larımızın yeni ihracatları için görüşmelerimiz de sürüyor. Ordumuz başta olmak üzere dost ve kardeş ülkelerin taleplerini de karşılamak için mini İHA alanındaki üretim kapasitemizi de artırdık. 

Sahada oyun değiştirici 

Ukrayna-Rusya savaşı özellikle bu dronların ve mühimmat bırakabilen İHA’ların sahada ne kadar oyun değiştirici bir unsur olduğunu bir kez daha gösterdi. BOYGA, milli ve özgün yazılımı, özel olarak geliştirilmiş mühimmatı ve kestirim algoritması ile kullanıcılara sahada ciddi bir avantaj sağlıyor. Yüksek irtifalardan, hedefleri tam hassasiyetle vurabilen BOYGA, bu sayede düşman tarafından tespit edilmesi güç.” 

Tek asker taşıyabiliyor

STM’nin taktik mini İHA ürün ailesinin üyesi BOYGA, üzerinde taşıdığı özelleştirilmiş 81 milimetre havan mühimmatını, geliştirilmiş balistik kestirim algoritması sayesinde hedef üzerine tam isabetle bırakıyor. Terörle mücadele ve asimetrik savaş ortamında etkin bir şekilde kullanılabilecek BOYGA, havan mühimmatı ile 30 dakika havada kalma süresine sahip. 3000 metre (MSL) maksimum uçuş irtifasına erişebilen BOYGA platformu, 10 kilometre menzilde görev yapmasının yanı sıra 17 kg ağırlıkla tek bir er tarafından taşınabiliyor. Mühimmat sistemi entegrasyonu ise MKE iş birliğinde gerçekleştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x